PROGRAM ERASMUS PLUS W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W PRZASNYSZU
Projekt jest realizowany przez uczniów szkół:
-
polskiej z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu,
-
francuskiej z Lycee du Haut Val de Sevre w Saint-Maixent l'Ecole oraz
-
niemieckiej z Kaethe Kollwitz Gymnasium w Monachium
w okresie od 1 września 2015 roku do 31 sierpnia 2017 roku.
Celem projektu jest poprawienie do roku 2017 interkulturowych kompetencji około 150 uczniów z trzech partnerskich szkół. Działania projektowe dotyczą następujących aspektów:
-
zwiększenie wiedzy o wspólnej historii z poziomu wiedzy książkowej do poziomu osobistego doświadczenia;
-
zwiększenie wiedzy dotyczącej kulturowej specyfiki narodów z poziomu stereotypowego myślenia do poziomu świadomej weryfikacji;
-
kształtowanie w uczniach postawy otwartości wobec obcokrajowców;
-
kształtowanie postawy proeuropejskiej i świadomości przynależności do społeczeństwa zjednoczonej Europy;
-
zwiększenie kompetencji praktycznego używania języka obcego (głównie języka angielskiego) z poziomu B1 do B2, a przede wszystkim uświadomienie uczniom, że język obcy jest narzędziem komunikacji, a nie tylko jednym z nauczanych w szkole przedmiotów.
Zdecydowaliśmy się połączyć młodzieńczy entuzjazm związany z odkrywaniem
i rozumieniem świata z historyczną wiedzą dotyczącą wielkich wojen XX wieku. Chcemy
w tym projekcie prześledzić, w jaki sposób udało się Europie przejść z okresu intensywnej rywalizacji do zbudowania trwałego pokoju i utworzenia Unii Europejskiej.
Mamy nadzieję, że takie idee jak współpraca, solidarność i pokój, między innymi dzięki podobnym projektom, staną się oczywistymi wartościami młodego pokolenia Europejczyków reprezentowanego przez uczniów 3 partnerskich szkół.
Bezpośredni udział w projekcie weźmie około 150 uczniów i to oni staną się ambasadorami idei projektu w społecznościach lokalnych.
Badania socjologiczne i realia codziennego życia wskazują, że mimo długotrwałej europejskiej integracji i dużego wysiłku wielu instytucji nadal obecne są pewne uprzedzenia i stereotypy myślowe. Wynikają one w dużym stopniu z niewiedzy i nieznajomości innych narodów. Wydaje się, że jest tylko jeden sposób prowadzący do otwartości na „inność” – tyle bezpośrednich kontaktów, ile to tylko możliwe.
Ten projekt, przez wspólne działania, pozwoli naszym uczniom uporać się ze swoimi uprzedzeniami i uświadomić sobie przynależność do zróżnicowanej, ale bliskiej sobie
i opartej na braterstwie Europy.