PROGRAM ERASMUS PLUS W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W PRZASNYSZU
Szkoła znajduje się w miejscowości Saint- Maixent-l’Ecole, w regionie Nowa Akwitania, w departamencie Deux-Sévres.
Jest to szkoła wielobranżowa, kształcąca w zakresie nauk ekonomicznych i społecznych, literatury i nauk technicznych. Nauka trwa trzy lata i kończy się uzyskaniem świadectwa dojrzałości w wybranej przez ucznia dziedzinie.. Edukacja odbywa się w zakresie ogólnym i sprofilowanym zgodnie z preferencjami ucznia (liceum ogólnokształcące lub liceum zawodowe).
Aktualnie w szkole uczy się około 700 uczniów. Ich edukacją zajmuje się 65 nauczycieli. Poza tym w szkole jest zatrudniony personel obsługi, personel medyczny i administracyjny.
Liceum posiada własny „organ” prasowy „Le Lycéen Déchaine” i aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności organizując wiele imprez charytatywnych. W szkole odbywają się także coroczne koncerty muzyczne.
Motto szkoły: „Szkoła jest miejscem, gdzie każdy może odnieść sukces, bez względu na predyspozycje.”
Jest publiczną szkołą średnią położoną blisko centrum miasta w dzielnicy Nymphenberg-Neuhausen. Aktualnie uczęszcza do niej około 740 uczniów przy utrzymującej się od kilku lat tendencji zwyżkowej. W szkole jest zatrudnionych 85 nauczycieli ( wielu na część etatu).
Historia szkoły sięga lat sześćdziesiątych, kiedy to została utworzona i nadano jej imię znanej niemieckiej artystki. Do początku lat osiemdziesiątych funkcjonowała jako szkoła wyłącznie dla dziewcząt. Dziś jest to oczywiście szkoła koedukacyjna.
Jeśli chodzi o profil kształcenia, szkoła kładzie nacisk na naukę języków obcych zarówno nowożytnych ( angielski, francuski, hiszpański ), jak i łaciny. Szkoła prowadzi również klasy dwujęzyczne, w których językiem wykładowym dla wielu przedmiotów jest język francuski.
Od 2014 roku funkcjonują w szkole również klasy specjalizujące się w przedmiotach ścisłych. Cieszą się one coraz większą popularnością wśród uczniów.
Oprócz obowiązkowych lekcji szkoła oferuje szereg zajęć, w których uczestnictwo jest dobrowolne. Należą do nich: zajęcia sportowe, szachy, pszczelarstwo, koło teatralne, chór, orkiestra, zespół rockowy, ale również pomoc w odrabianiu pracy domowej dla uczniów klas niższych ( niemieckie gimnazjum trwa 9 lat, a rozpoczynający je uczniowie mają 10 lat). Uczniowie klas językowych mają także możliwość uczestnictwa w programie wymiany uczniowskiej ze szkołami w Hiszpanii, Francji i Włoszech.
Szkoła dysponuje ogromną biblioteką, czytelnią, świetlicą, stołówką, a także bardzo dobrą bazą komputerową i dużym doświadczeniem w stosowaniu technik komputerowych.
Na stronie internetowej Käthe Kollwitz Gymnasium można przeczytać zdanie, które dobrze opisuje strategię działania szkoły: „Szkoła podąża za tradycją humanistyczną i stawia sobie za cel pomaganie uczniom, aby stali się wykształconymi i odpowiedzialnymi obywatelami”.
NASI PARTNERZY
Lycée du Haut-val de Sévre
FRANCJA
Käthe Kollwitz Gymnasium
w Monachium