top of page

WARSZTATY KULINARNE NA PLUS

To, że nasi uczniowie potrafią sobie radzić z trudnymi zadaniami matematycznymi czy testami językowymi – wiemy nie od dziś. Ale dzięki programowi Erasmus + dowiedzieliśmy się właśnie, że młodzież doskonale radzi sobie także… w kuchni!


Liceum Ogólnokształcące im. KEN już po raz drugi uczestniczy w projekcie wymiany uczniów Erasmus +. Tak jak w latach 2015-2017 naszymi partnerami są szkoły z Monachium i francuskiego Saint-Maixent. Tym razem jednak motywem przewodnim projektu nie jest historia, ale ekologia. Jednym zaś z modułów tego pomysłu jest promocja zdrowej i tradycyjnej żywności.


To właśnie dlatego przez dwa lutowe poniedziałki nasza młodzież uczyła się gotowania. Pod czujnym okiem pań z Klubu Seniora w Bogatem oraz Koła Gospodyń z Wielodroża i Gostkowa uczniowie zapamiętale lepili, gnietli, wałkowali, wycinali, a potem degustowali lokalne potrawy. Kopytka, kluski śląskie, pierogi ruskie czy pierogi z nadzieniem twarogowym – to wszystko wyszło spod zdolnych rąk uczestników projektu.

Warsztaty kulinarne z przygotowywania tradycyjnych polskich potraw były częścią przygotowań do zbliżającego się pierwszego wyjazdu w ramach Erasmusa. Pod koniec marca młodzież jedzie na tygodniową wymianę do Francji. Za granicą zaś będzie zastanawiać się nad różnymi aspektami związanymi z ekologią, między innymi nad tym, jak wracać do źródeł zdrowej żywności.


Zapewne będzie to najsmakowitsza część wyprawy nad Loarę. Ale uczniowie mają spędzić ten czas bardzo pracowicie. W trakcie tygodniowego pobytu wezmą udział w konferencji na temat ekologii, zrealizują pokazy kulinarne dla uczniów francuskich oraz niemieckich. W programie przewidziane są także wizyty studyjne na francuskich farmach, na których można kupować świeże produkty bezpośrednio od rolników.


Dlatego uczniowie na zajęciach w Bogatem musieli się naprawdę sporo nauczyć. Z drugiej jednak strony panie prowadzące warsztaty bardzo chwaliły zaangażowanie młodych osób i ich zdolności. Żartowały też, że zwłaszcza dziewczyny zrobiły sobie właśnie „papiery na żonę”. Zobaczymy teraz, jak to przełoży się na zajęcia prowadzone już we Francji.


W każdym jednak razie – warsztaty wypadły zdecydowanie na plus. Za to erasmusowa młodzież bardzo dziękuje zarówno paniom prowadzącym warsztaty, jak i Grażynie Wróblewskiej, Wójt Gminy Przasnysz oraz pani Danucie Radomskiej, szefowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogatem. Bez ich pomocy całe przedsięwzięcie nie zostałoby zorganizowane.



bottom of page