top of page

Współczesne problemy ekologii


wykład ekologia

Taki tytuł nosił wykład, który w auli Liceum Ogólnokształcącego im. KEN wygłosił profesor Jacek Nowakowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To kolejne zajęcia akademickie organizowane w przasnyskim liceum i zarazem kolejne, które wpisują się w tematykę programu Erasmus +, w którym LO im. KEN bierze udział.

Nie od dziś wiadomo, że licealiści z Przasnysza mają możliwość cyklicznego spotykania się z wykładowcami akademickimi, by już dzisiaj móc przygotowywać się do wyzwań czekających ich na wyższych uczelniach. Zajęcia przeprowadzone 19 listopada miały jednak jeszcze jeden walor. Zostały bowiem niejako „zamówione” przez szkołę ze względu na prowadzony obecnie projekt Erasmus +. Od ubiegłego roku LO im. KEN realizuje projekt „Jak być odpowiedzialnym ekoobywatelem we współczesnej Europie”. Aby zapewnić właściwą realizację celów projektu do planu pracy szkoły zostały wpisane zajęcia związane z ekologią. Tematyka wykładu wpisywała się więc w praktyczny aspekt Erasmusowej przygody.

Profesor Jacek Nowakowski wprowadził uczniów czterech klas o profilu biologiczno-chemicznym w zawiły świat badań nad zmianami klimatu i przyczynami powstawania tych zmian. Zaproszony gość obalił kilka mitów z tym związanych, ale jednocześnie dziesiątkami przykładów potwierdził, że zmiany klimatu faktycznie mają miejsce. Wskazał też na przyczyny, które przynajmniej w części zawinione są przez człowieka.

W ten sposób wskazał młodym ludziom nie tylko same kierunki zainteresowania współczesnych badaczy, lecz także możliwości zmieniania niekorzystnej działalności człowieka na Ziemi. A jak bardzo jest to ważne – dowiadują się na co dzień uczestnicy programu Erasmus z Przasnysza. Młodzież zdążyła już przygotować raporty m.in. na temat zagrożeń plastikiem fauny morskiej, a także tego, jak ważną rolę w gospodarce odgrywają maleńkie pszczoły. W ten sposób młodzi ludzie dowiadują się, jak nawet małymi gestami mogą zmieniać świat.

Wczesną wiosną 2020 roku zaplanowany jest jeszcze jeden wykład ekologiczny – tym razem podejmujący skomplikowany świat zależności obiegu wody w przyrodzie. Ten temat również znajduje się w orbicie zainteresowań uczniów i ich opiekunów biorących udział w projekcie

Erasmus. W ten sposób liceum udowadnia, że potrafi łączyć akademickie zainteresowania z praktycznym wymiarem nauczania ekologii.


bottom of page