top of page

O małej retencji w KEN-ie


O tym, czym jest mała retencja i jaka jest jej rola w systemie ochrony środowiska dowiedzieli się uczniowie LO im. KEN podczas specjalnego wykładu, który odbył się 8 października w auli licealnej. Wygłosiła go pani Danuta Szydlik, zastępczyni nadleśniczego Nadleśnictwa Przasnysz.

Od wiosny tego roku przasnyskie liceum jest związane umową współpracy z Nadleśnictwem. Ta bliższa niż dotychczas współpraca Liceum i Nadleśnictwa jest ważnym elementem realizowanego właśnie w KEN-ie w ramach programu Erasmus + międzynarodowego projektu edukacyjnego „ Jak zostać odpowiedzialnym eko-obywatelem”. Umowa przewiduje m.in. wspólne akcje edukacyjne prowadzone dla uczniów i całej społeczności powiatu. Niejako inauguracją tej współpracy był wykład pani Danuty Szydlik na temat małej retencji. Przasnyskie nadleśnictwo jest bowiem jedną z instytucji, która najprężniej rozwija system małej retencji w naszej okolicy.

W wykładzie wzięli udział uczniowie z klas 1 c (po gimnazjum) oraz 2 c – czyli klas o profilu biologiczno-chemicznym. W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się, na czym polega system małej retencji, czyli m.in. spiętrzania wód powierzchniowych i zatrzymywania jej w okresie niedoboru wód opadowych. Uczestnicy mogli także obejrzeć efekty pracy nadleśnictwa w tym zakresie – w tym lepsze nawodnienie lasów, dostęp do wody pitnej dla zwierząt leśnych czy tworzenie miejsc bytowania dla fauny wodno-lądowej.

Temat małej retencji nie został wywołany przypadkowo. Uczniowie z KEN-a już niedługo rozpoczną – wespół z pracownikami nadleśnictwa – projekt naukowy. Jego celem będzie m.in. obserwacja zmian w poziomach wód gruntowych i badanie tego, jak system małej retencji wpływa na ekosystemy lasów otaczających Przasnysz. Związane jest to z prowadzonym w liceum programem Erasmus + i jego motywem przewodnim poświęconym ekologii.


bottom of page